• Çukurambar Mahallesi, Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:8/21
    Çankaya/ANKARA
  • +90 312 220 47 67
  • info@draliseven.com
Çukurambar Mahallesi, Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:8/21 Çankaya/ANKARA

Kızlık zarı (eski Yunan mitolojisinde evlilik ve düğün töreni tanrısı Hymenaeus’tan türetilmiştir) vajina açıklığının 2-3 cm içinde yer alan, dış vajina girişini kısmen kapatan, 2 ila 3 mm kalınlığında zarlı bir dokudur. kadınlarda cinsel organ. Çeşitli şekillerde olabilen bu doku genellikle hilal şeklindedir. Vajina girişinde bulunur ve ince kılcal damarlarla çevrilidir. Kızlık zarı adından dolayı genellikle bir zar olduğu düşünülse de aslında gerçek bir zar değildir. Bilinen bir anatomik işlevi yoktur. Doğurganlık çağından önce mikroorganizmaların vajinaya girişini engellediği düşünülmektedir.

Bu doku ilk cinsel ilişkide (ilk gece, ilk vajinal penetrasyon olarak da adlandırılır) bütünlüğünü kaybeder ve buna bağlı olarak az miktarda kanama olur. Bu kanamanın miktarı nadiren aşırı olabilir. Bir ayna yardımıyla bölgeyi gözlemlerken, 10-15 dakika pamuk veya gazlı bezle kompresyon uygulanarak kanama durdurulabilir. Buna rağmen kanama devam ederse, bir doktora görünmeniz gerekebilir. Bazı durumlarda, hiç kanama olmayabilir. Kanama olmaması kızlık zarının aşırı esnekliğinden ve cinsel ilişkiye izin veren yapısından kaynaklanabilir.

Bisiklete binme, ata binme, yüksekten düşme, mastürbasyon, cinsel ilişki ve sürtünme nedeniyle kızlık zarı bütünlüğünü kaybedebilir ve kanamaya neden olabilir.

Kızlık zarı şeklini ve yapısının özelliklerini embriyonik dönemde alır ve her 1000 kadından 1’i kızlık zarı olmadan doğar.

Çiftler ilk ilişkiden önce cinsel bilgi sahibi olurlarsa bu konuda daha az korku ve ön yargıya sahip olurlar. Vajinismusun en önemli nedenlerinden biri kızlık zarının yırtılması, kanaması ve incinmesi korkusudur.

Call Now Button+90 312 220 47 67